Find Konverter blandt 40+ produkter

blandt 40 konverterer fra 2 forskellige brands
Udsalg - spar 28 % ATX 12Pin til 24Pin oplader adapter konverter

Fundet hos Capida.dk

ATX 12Pin til 24Pin oplader adapter konverter

49 kr. 69 kr.
Se hos billigste forhandler
Priser

Kort beskrivelse

  • Konverterer ATX 24 Pin til 12 Pin
  • Kabel længde på 15 cm
  • Vejer kun 25g
  • Holdbar kobber kerne
  • Nem at installere og bruge

Længere beskrivelse af ATX 12Pin til 24Pin oplader adapter konverter:

ATX 12Pin til 24Pin oplader adapter konverter

Denne strømadapter er et must-have for alle, der ønsker at opgradere eller udvide deres stationære computer. Adapteren konverterer nemt ATX 24 Pin til 12 Pin, hvilket gør det muligt at tilslutte en 24-bens strømforsyning til et 12-pin bundkort.

Kablet er ca. 15 cm langt og vejer kun 25g, hvilket gør det let at transportere og opbevare. Adapteren er også meget holdbar, takket være dens kobber kerne og høje AWG tal på 18, hvilket sikrer en stabil arbejdstilstand og høj ydeevne.

Denne strømadapter er nem at installere og bruge. Pakken indeholder 1 x 12Pin til 24Pin oplader adapter konverter, og det er alt, hvad du behøver for at tilslutte din strømforsyning til dit bundkort.

Hvis du ønsker at opgradere eller udvide din computer, er denne ATX 12Pin til 24Pin oplader adapter konverter et godt valg. Det er en pålidelig og praktisk løsning, der vil hjælpe dig med at få mest muligt ud af din computer.

Se hos billigste forhandler

Udsalg - spar 13 % Thermex CAB-200  EC loftmotor - inkl. AC/DC konverter

Fundet hos Kai Berntsen ApS og 3 andre - spar 4.145 kr.

Thermex CAB-200 EC loftmotor - inkl. AC/DC konverter

11.299 kr. 15660 kr.
Se hos billigste forhandler
Priser

Forhandlerens beskrivelse af Thermex CAB-200 EC loftmotor - inkl. AC/DC konverter:

Velegnet til placering på loft og er let at montere. Meget effektiv og ekstrem lydsvag EC-motor. Motor hus udført i elektrogalvaniseret plade. Leveres med indsugningsflange og udblæsningsflange. Ventilator CKB CAB-200EC velegnet til udsugning fra...

Se hos billigste forhandler

Udsalg - spar 34 % Composite/RCA til HDMI adapter/konverter - Fuld HD 1080p - Inkl. USB strømkabel

Fundet hos Capida.dk

Composite/RCA til HDMI adapter/konverter - Fuld HD 1080p - Inkl. USB strømkabel

189 kr. 289 kr.
Se hos billigste forhandler
Priser

Kort beskrivelse

  • Konverterer Composite/RCA til HDMI
  • Fuld HD 1080p opløsning
  • Plug & play installation
  • Stabil forbindelse med strømkabel
  • Understøtter forskellige videoformater

Længere beskrivelse af Composite/RCA til HDMI adapter/konverter - Fuld HD 1080p - Inkl. USB strømkabel:

Denne Composite/RCA til HDMI adapter/konverter er den ideelle løsning, hvis du ønsker at tilslutte en enhed med Composite/RCA til en TV eller skærm med HDMI. Adapteren konverterer det analoge signal til et digitalt signal på din skærm, hvilket giver dig mulighed for at nyde dit indhold i fuld HD 1080p opløsning. For at sikre en stabil forbindelse med din skærm, kan du tilslutte strømkablet samtidig.

Adapteren er nem at bruge og kræver ingen installation, da den er plug & play. Du kan indstille opløsningen til enten 1080p eller 720p, alt efter hvad der passer bedst til dit behov. Den understøtter forskellige videoformater såsom PAL, NTSC3.58, NTSC4.43, SECAM, PAL/M og PAL/N.

Composite/RCA til HDMI adapter/konverteren er lavet af PC+ABS materiale og har en størrelse på 6,5 x 5,5 x 2,0 cm. Med adapteren kan du nemt og bekvemt se dit analoge indhold på en moderne skærm i den bedste opløsning muligt. Pakken indeholder en Composite/RCA til HDMI adapter/konverter - Fuld HD 1080p og et strømkabel, så du har alt, hvad du behøver for at komme i gang med at se dit indhold på en ny måde.

Se hos billigste forhandler

Schwaiger LNB4 - low-noise block converter

Fundet hos Proshop.dk og 1 andre - spar 152 kr.

Schwaiger LNB4 - low-noise block converter

156 kr.
Se hos billigste forhandler
Priser

Forhandlerens beskrivelse af Schwaiger LNB4 - low-noise block converter:

Schwaiger LNB4 - Lav-lyd Blok Konverter til Nem og Overlegen SatellitmodtagelseOpgradér din satellitinstallation med en af de bedste konvertere på markedet - Schwaiger LNB4. Denne konverter er designet til dig, der ønsker at få den bedste lyd- og billedkv...

Se hos billigste forhandler

LevelOne Konverter GVT-2010 Ethernet>SFP

Fundet hos Proshop.dk

LevelOne Konverter GVT-2010 Ethernet>SFP

1.084 kr.
Se hos billigste forhandler
Priser

Forhandlerens beskrivelse af LevelOne Konverter GVT-2010 Ethernet>SFP:

Fibermedieomformer, 100Mb LAN, 10Base-T, 100Base-TX, 1000Base-T, 1000Base-X, RJ-45 / SFP (mini-GBIC)...

Se hos billigste forhandler

Cyp AU-D2 Konverter

Fundet hos HiFi Klubben DK

Cyp AU-D2 Konverter

499 kr.
Se hos billigste forhandler
Priser

Forhandlerens beskrivelse af Cyp AU-D2 Konverter:

Lille boks der omformer en digital coax-udgang til optisk stik og omvendt. Velegnet til brug med Sonos Ray og f.eks. Philips TV.

Se hos billigste forhandler

LevelOne Media Konverter IEC-2000  RJ45>SFP

Fundet hos Proshop.dk

LevelOne Media Konverter IEC-2000 RJ45>SFP

2.926 kr.
Se hos billigste forhandler
Priser

Forhandlerens beskrivelse af LevelOne Media Konverter IEC-2000 RJ45>SFP:

Fibermedieomformer, GigE, 10Base-T, 1000Base-LX, 1000Base-SX, 100Base-TX, 1000Base-T, RJ-45 / SFP (mini-GBIC)...

Se hos billigste forhandler

Schwaiger LNB2 - lav-lyd blok konverter

Fundet hos Føniks Computer

Schwaiger LNB2 - lav-lyd blok konverter

287 kr.
Se hos billigste forhandler
Priser

Forhandlerens beskrivelse af Schwaiger LNB2 - lav-lyd blok konverter:

Schwaiger LNB2 - Lav-lyd Blok Konverter til Optimal SatellitmodtagelseOplev tv- og radio-udsendelser af højeste kvalitet med Schwaiger LNB2 Lav-lyd Blok Konverter! Med denne topklasse satellit konverter kan du modtage satellit-tv og radio signaler uden af...

Se hos billigste forhandler

Convert PLR 700mA (hvid)

Fundet hos LightShop DK og 1 andre - spar 150 kr.

Convert PLR 700mA (hvid)

339 kr.
Se hos billigste forhandler
Priser

Forhandlerens beskrivelse af Convert PLR 700mA (hvid):

Konstantstrømkonverter beregnet til LED lyskilder 700mA / 3W. Min 1. - Maks. 3. 3W (700mA). Til montering i enhedsboks eller lignende.

    Farve
  • Hvid
Se hos billigste forhandler

LevelOne Media Konverter FVM-1220 RJ45>SC     Mana

Fundet hos Proshop.dk

LevelOne Media Konverter FVM-1220 RJ45>SC Mana

1.379 kr.
Se hos billigste forhandler
Priser

Forhandlerens beskrivelse af LevelOne Media Konverter FVM-1220 RJ45>SC Mana:

Fibermedieomformer, 100Mb LAN, 10Base-T, 100Base-FX, 100Base-TX, RJ-45 / SC enkelttilstand, op til 20 km, 1310 nm...

Se hos billigste forhandler

0-10V Til dali konverter 30MA DIN-SKINNE

Fundet hos WATTOO.DK og 1 andre - spar 290 kr.

0-10V Til dali konverter 30MA DIN-SKINNE

770 kr.
Se hos billigste forhandler
Priser

Forhandlerens beskrivelse af 0-10V Til dali konverter 30MA DIN-SKINNE:

DALI konverteringsmodul som konverterer 0-10V signaler om til DALI broadcast kommandoer. Konverteringsmodulet er beregnet for DIN-skinne og fylder kun et modul. Kan klare cirka 15 lamper à 35 watt...

Se hos billigste forhandler

Led Konverter Lcbu 10w12v Basic Phasecut

Fundet hos Elvvs.dk

Led Konverter Lcbu 10w12v Basic Phasecut

187 kr.
Se hos billigste forhandler
Priser

Forhandlerens beskrivelse af Led Konverter Lcbu 10w12v Basic Phasecut:

Denne lille LED driver fra Tridonic er unik fordi den kan lysdæmpes i forbindelse med LK Fuga lysdæmpere (CR). Du må max. belaste driveren med 10W og skal minimumbelastes med 3W.

Se hos billigste forhandler

Schwaiger AV auf HDMI Konverter

Fundet hos Føniks Computer

Schwaiger AV auf HDMI Konverter

451 kr.
Se hos billigste forhandler
Priser

Forhandlerens beskrivelse af Schwaiger AV auf HDMI Konverter:

Schwaiger AV auf HDMI Konverter - Øjeblikkelig signaloverførsel i høj kvalitetØnsker du en enkel, men effektiv måde at overføre AV-signaler til en HDMI-indgang på dit TV eller computerskærm? Så er Schwaiger AV til HDMI konverter den ideelle løsning til di...

Se hos billigste forhandler

StarTech.com SPDIF Digital Coaxial or Toslink to Stereo RCA Audio Converter

Fundet hos Proshop.dk og 1 andre - spar 124 kr.

StarTech.com SPDIF Digital Coaxial or Toslink to Stereo RCA Audio Converter

474 kr.
Se hos billigste forhandler
Priser

Forhandlerens beskrivelse af StarTech.com SPDIF Digital Coaxial or Toslink to Stereo RCA Audio Converter:

Konverter koaksial eller optisk digital lyd til stereo RCA lyd med StarTech.com SPDIF2AAHvis du mangler den perfekte løsning til at konvertere din digitale koaksiale eller optiske lyd til en analog stereo RCA-lyd, så er StarTech.com SPDIF2AA lige det, du...

Se hos billigste forhandler

LevelOne Media Konverter GVM-1000 RJ45>SFP SC MM

Fundet hos Proshop.dk

LevelOne Media Konverter GVM-1000 RJ45>SFP SC MM

1.628 kr.
Se hos billigste forhandler
Priser

Forhandlerens beskrivelse af LevelOne Media Konverter GVM-1000 RJ45>SFP SC MM:

Fibermedieomformer, 100Mb LAN, 10Base-T, 100Base-TX, 1000Base-T, 1000Base-X, RJ-45 / SFP (mini-GBIC)...

Se hos billigste forhandler

LevelOne Media Konverter FVM-1101 RJ45>SC  MM Mana

Fundet hos Proshop.dk

LevelOne Media Konverter FVM-1101 RJ45>SC MM Mana

1.338 kr.
Se hos billigste forhandler
Priser

Forhandlerens beskrivelse af LevelOne Media Konverter FVM-1101 RJ45>SC MM Mana:

Fibermedieomformer, 100Mb LAN, 10Base-T, 100Base-FX, 100Base-TX, RJ-45 / SC multimodus, op til 2 km, 1310 nm...

Se hos billigste forhandler

LevelOne Media Konverter FVM-1000  FE>SFP     Mana

Fundet hos Proshop.dk

LevelOne Media Konverter FVM-1000 FE>SFP Mana

1.144 kr.
Se hos billigste forhandler
Priser

Forhandlerens beskrivelse af LevelOne Media Konverter FVM-1000 FE>SFP Mana:

Fibermedieomformer, 100Mb LAN, 10Base-T, 100Base-FX, 100Base-TX, RJ-45 / SFP (mini-GBIC)...

Se hos billigste forhandler

Hama AC81 - analog til digital audio konverter

Fundet hos Føniks Computer

Hama AC81 - analog til digital audio konverter

577 kr.
Se hos billigste forhandler
Priser

Forhandlerens beskrivelse af Hama AC81 - analog til digital audio konverter:

Hama AC81 - Konverter dit analoge lyd til digitalt Hvis du har gamle kassettebånd eller vinylplader, som du gerne vil digitalisere, så kan Hama AC81 hjælpe dig. Konverteren omdanner dit analoge lyd til digitalt format, så du kan gemme dine lydfiler på din...

    Mærke
  • Hama
Se hos billigste forhandler

Deltaco audio converter from digital to analog

Fundet hos Proshop.dk og 1 andre - spar 151 kr.

Deltaco audio converter from digital to analog

185 kr.
Se hos billigste forhandler
Priser

Forhandlerens beskrivelse af Deltaco audio converter from digital to analog:

DELTA DG-AN - SPDIF til Analog Audio Konverter Hvis du leder efter en måde at omforme dit digitale SPDIF lydsignal til et analogt lydsignal, så er DELTACO DG-AN - SPDIF til Analog Audio Konverter den perfekte løsning for dig. Denne konverter gør det mulig...

Se hos billigste forhandler

Konverter Mini MD FDIM 700mA

Fundet hos Elvvs.dk og 1 andre - spar 2 kr.

Konverter Mini MD FDIM 700mA

387 kr.
Se hos billigste forhandler
Priser

Forhandlerens beskrivelse af Konverter Mini MD FDIM 700mA:

Fasedæmpbar konverter til konstant strøm 700mA, der kan lysreguleres med standard dreje-/trykdæmpere til for- og bagkantstyring. Liste over anbefalede lysdæmpere, se www.hidealite.se. Slankt format til montering i 1 1/2 boks eller sammen med armaturet i Spot Guard Gles (74 667 02). Hurtigkoblingsterminaler med tilslutningsplads for nem installation.

    Farve
  • Hvid
Se hos billigste forhandler

SelfSat LDU2 - lav-lyd blok konverter

Fundet hos Føniks Computer

SelfSat LDU2 - lav-lyd blok konverter

459 kr.
Se hos billigste forhandler
Priser

Forhandlerens beskrivelse af SelfSat LDU2 - lav-lyd blok konverter:

Dit hemmelige våben mod irriterende støj - SelfSat LDU2Slip af med den irriterende støj fra din blok med SelfSat LDU2. Dette avancerede produkt er designet til at reducere støjniveauer uden at gå på kompromis med signalkvaliteten. Med SelfSat LDU2 kan du...

Se hos billigste forhandler

Moxa USB til seriel konverter, 1x RS-232, DB9M (80 cm kabel), USB 2,0 kompatibel / UPort 1110

Fundet hos WATTOO.DK og 1 andre - spar 30 kr.

Moxa USB til seriel konverter, 1x RS-232, DB9M (80 cm kabel), USB 2,0 kompatibel / UPort 1110

587 kr.
Se hos billigste forhandler
Priser

Forhandlerens beskrivelse af Moxa USB til seriel konverter, 1x RS-232, DB9M (80 cm kabel), USB 2,0 kompatibel / UPort 1110:

Sæt din virksomhed i forbindelse med den bedsteDenne Moxa UPort 1110-serial adapter er lige den enhed, du har brug for, når det kommer til at skabe forbindelse mellem dine serielle enheder og din computer. Med denne adapter kan du nemt tilføje en serielle...

    Size
  • 80 cm
Se hos billigste forhandler

RS232 konverter | USB-A han | RS232 | Nikkelplateret | 0.90 m | Runde | PVC | Sort | Box
Priser

Forhandlerens beskrivelse af RS232 konverter | USB-A han | RS232 | Nikkelplateret | 0.90 m | Runde | PVC | Sort | Box:

Om din stationära eller bärbara dator inte har en seriell port, kan du använda denna USB till seriell-kabel för att ansluta dina seriella enheter via USB-porten på din PC eller bärbara dator.

    Farve
  • Sort
  • Materiale
  • PVC
Se hos billigste forhandler

EPZI ARM-525 300 x 300 mm

Fundet hos Proshop.dk og 1 andre - spar 153 kr.

EPZI ARM-525 300 x 300 mm

35 kr.
Se hos billigste forhandler
Priser

Forhandlerens beskrivelse af EPZI ARM-525 300 x 300 mm:

Deltaco VESA Konverter - Let, Kompatibel og PraktiskDeltaco VESA Konverter gør det muligt at udvide monteringsmulighederne for dit TV. Med dette produkt, kan du nemt konvertere en VESA montering fra 200x200 til 300x300 / 400x400, for at give dig ekstra fl...

    Farve
  • Sort
  • Size
  • 200 x 200
  • 300 x 300
  • 400 x 400
Se hos billigste forhandler

Sandberg USB-C to USB 3.0 Converter, Hvid

Fundet hos Pixojet.dk og 2 andre - spar 162 kr.

Sandberg USB-C to USB 3.0 Converter, Hvid

47 kr.
Se hos billigste forhandler
Priser

Forhandlerens beskrivelse af Sandberg USB-C to USB 3.0 Converter, Hvid:

Med Sandberg USB-C to USB 3.0 Converter kan du tilslutte standard USB udstyr på din computer med USB-C port, endda med mulighed for at udnytte den superhurtige USB 3.0 standard. Tilslut blot adapteren til din USB-C port og så kan du tilslutte eksternt uds...

    Mærke
  • Sandberg
  • Farve
  • Hvid
  • Size
  • 10 cm
Se hos billigste forhandler

Convert DALI 180mA (hvid)

Fundet hos LightShop DK og 1 andre - spar 201 kr.

Convert DALI 180mA (hvid)

469 kr.
Se hos billigste forhandler
Priser

Forhandlerens beskrivelse af Convert DALI 180mA (hvid):

DALI-konverter til konstantstrømsarmaturer på 180mA. Primærsiden har en lynklemme til fremføring og skruefri trækaflastning for kabler fra 0,5-1,5 mm². Den sekundære side har en færdig kabelterminering med phono-stik og adapter til forstærker-stik, der passer til alle vores armaturserier på 180mA.

    Farve
  • Hvid
Se hos billigste forhandler

Convert Micro MD FDIM 350mA (hvid)

Fundet hos LightShop DK og 1 andre - spar 93 kr.

Convert Micro MD FDIM 350mA (hvid)

359 kr.
Se hos billigste forhandler
Priser

Forhandlerens beskrivelse af Convert Micro MD FDIM 350mA (hvid):

Fasedæmpbar konverter til konstant strøm 350mA, der kan reguleres af lys med standard standard dreje-/trykdæmpere til for- og bagkantstyring. Liste over anbefalede lysdæmpere, se www.hidealite.se. Slankt format til montering i en enhedsboks med ekstra plads eller sammen med armaturet i Spot Guard Gles (74 667 02).

    Farve
  • Hvid
Se hos billigste forhandler

Convert DALI 350mA (hvid)

Fundet hos LightShop DK og 1 andre - spar 265 kr.

Convert DALI 350mA (hvid)

509 kr.
Se hos billigste forhandler
Priser

Forhandlerens beskrivelse af Convert DALI 350mA (hvid):

DALI-konverter til konstantstrømsarmaturer. Hurtigkoblingsklemme til fremføring og skruefri trækaflastning for kabler fra 0,5-2,5 mm² på primærsiden. Kabel med Phono stik på sekundærsiden...

    Farve
  • Hvid
Se hos billigste forhandler

Parker Deluxe Fyldepen blækstempel konverter | Krombeklædning

Fundet hos Proshop.dk og 1 andre - spar 164 kr.

Parker Deluxe Fyldepen blækstempel konverter | Krombeklædning

60 kr.
Se hos billigste forhandler
Priser

Forhandlerens beskrivelse af Parker Deluxe Fyldepen blækstempel konverter | Krombeklædning:

En luksuriøs skriveoplevelse med Parker S0953280 sort fyldepen!Oplev den ubegrænsede skriveglæde, som kun en Parker S0953280 sort fyldepen kan give dig. Denne eksklusive fyldepen er designet med henblik på at give dig den bedste skriveoplevelse, både i sk...

    Farve
  • Sort
Se hos billigste forhandler

Convert Round DALI / PUSH 350 / 700mA 9W (hvid)

Fundet hos LightShop DK og 1 andre - spar 160 kr.

Convert Round DALI / PUSH 350 / 700mA 9W (hvid)

429 kr.
Se hos billigste forhandler
Priser

Forhandlerens beskrivelse af Convert Round DALI / PUSH 350 / 700mA 9W (hvid):

Lille og fleksibel dæmpbar LED-konverter til konstant strøm 350 / 700mA med nem indstilling af strøm via DIP-switch. Passer i en samledåse, hvilket gør den meget nem at placere. Fungerer fint til mindre konstantstrømsarmaturer, som belysning til vinduesnicher. Dæmpbar via Push (230V) eller DALI. Converter Round har en hukommelsesfunktion, der lyser op med den sidst indstillede værdi efter et strømsvigt. For yderligere teknisk information, se betjeningsvejledningen.

    Farve
  • Hvid
Se hos billigste forhandler

Blackmagic Micro konverter HDMI til SDI 3G HDMI til 3G-SDI/HD-SDI/SDI video og audio konverter
Priser

Forhandlerens beskrivelse af Blackmagic Micro konverter HDMI til SDI 3G HDMI til 3G-SDI/HD-SDI/SDI video og audio konverter:

Blackmagic Micro Converter HDMI til SDI 3G - Konverter Video og Lyd i Høj KvalitetBlackmagic Micro Converter HDMI til SDI 3G løser problematikken med at konvertere video- og lydsignaler mellem forskellige enheder. Denne kompakte og bærbare adapter kan nem...

    Size
  • 3 g
Se hos billigste forhandler

DELTACO AN-DG - analog til digital audio konverter

Fundet hos Føniks Computer

DELTACO AN-DG - analog til digital audio konverter

351 kr.
Se hos billigste forhandler
Priser

Forhandlerens beskrivelse af DELTACO AN-DG - analog til digital audio konverter:

Analog til digital lyd konverter DELTACO AN-DG Hvis du elsker god lydkvalitet uden støj og forvrængning, så skal du have DELTACO AN-DG. Dette er en analog til digital lyd konverter, der giver dig mulighed for at konvertere dine analoge lydsignaler til di...

Se hos billigste forhandler

Cyp AU-D4 Konverter

Fundet hos HiFi Klubben DK

Cyp AU-D4 Konverter

499 kr.
Se hos billigste forhandler
Priser

Forhandlerens beskrivelse af Cyp AU-D4 Konverter:

AU-D4 er en handy lille A/D-konverter, som konverterer analog lyd til digital coaxial eller optisk (toslink). Altså modsat en D/A-konverter (DAC), som konverterer fra digital til analog.

Se hos billigste forhandler

HDMI  konverter

Fundet hos DinGadget.dk

HDMI konverter

119 kr.
Se hos billigste forhandler
Priser

Forhandlerens beskrivelse af HDMI konverter:

AV til HDMI konverter Lille og praktisk konverter hvis du har brug for at gå fra RCA AV til HDMIKonverteren omforme det analoge AV signal til HD HDMI signal der gør det nemt at tilslutte en enhed uden HDMI til dit TV med HDMI for at få den bedste billedk...

Se hos billigste forhandler

Convert Mini MD FDIM 350mA (hvid)

Fundet hos LightShop DK og 1 andre - spar 56 kr.

Convert Mini MD FDIM 350mA (hvid)

389 kr.
Se hos billigste forhandler
Priser

Forhandlerens beskrivelse af Convert Mini MD FDIM 350mA (hvid):

Fasedæmpbar konverter til konstant strøm 350mA, der kan reguleres af lys med standard standard dreje-/trykdæmpere til for- og bagkantstyring. Liste over anbefalede lysdæmpere, se www.hidealite.se. Slankt format til montering i 1 1/2 boks eller sammen med armaturet i Spot Guard Gles (74 667 02). Hurtigkoblingsterminaler med tilslutningsplads for nem installation.

    Farve
  • Hvid
Se hos billigste forhandler

LevelOne Media Konverter GVM-1101 RJ45>SC  MM Mana

Fundet hos Proshop.dk

LevelOne Media Konverter GVM-1101 RJ45>SC MM Mana

1.525 kr.
Se hos billigste forhandler
Priser

Forhandlerens beskrivelse af LevelOne Media Konverter GVM-1101 RJ45>SC MM Mana:

Fibermedieomformer, 100Mb LAN, 10Base-T, 100Base-TX, 1000Base-T, 1000Base-X, RJ-45 / SC multimodus, op til 500 m, 850 nm...

Se hos billigste forhandler

Convert PLR 350mA (hvid)

Fundet hos LightShop DK og 1 andre - spar 109 kr.

Convert PLR 350mA (hvid)

359 kr.
Se hos billigste forhandler
Priser

Forhandlerens beskrivelse af Convert PLR 350mA (hvid):

Konstantstrømskonverter beregnet til 350mA eller 700mA LED-lyskilder. Til montering i CEE60 installationsdåse eller lignende.

    Farve
  • Hvid
Se hos billigste forhandler

Convert Micro MD FDIM 700mA (hvid)

Fundet hos LightShop DK og 1 andre - spar 93 kr.

Convert Micro MD FDIM 700mA (hvid)

359 kr.
Se hos billigste forhandler
Priser

Forhandlerens beskrivelse af Convert Micro MD FDIM 700mA (hvid):

Fasedæmpbar konverter til konstant strøm 700mA, der kan lysreguleres med standard dreje-/trykdæmpere til for- og bagkantstyring. Liste over anbefalede lysdæmpere, se www.hidealite.se. Slankt format til montering i en enhedsboks med ekstra plads eller sammen med armaturet i Spot Guard Gles (74 667 02).

    Farve
  • Hvid
Se hos billigste forhandler

Converter, Ethernet over Coax, LR1002

Fundet hos WATTOO.DK

Converter, Ethernet over Coax, LR1002

140 kr.
Se hos billigste forhandler

Konverter DALI DIP 120mA-350mA 14W (hvid)

Fundet hos LightShop DK

Konverter DALI DIP 120mA-350mA 14W (hvid)

433 kr.
Se hos billigste forhandler
Priser

Forhandlerens beskrivelse af Konverter DALI DIP 120mA-350mA 14W (hvid):

DALI-konverter og medfølgende Q-box Micro til konstantstrømsarmaturer. Q-box Micro har en 5-polet lynklemrække for yderligere tilslutning og skruefri trækaflastning. Den sekundære side har en færdig kabelafslutning med phono-stik for værktøjsfri tilslutning til dit armatur. Passer i sparsomt panel 45mm og hulmål fra 83-85mm. Driveren er udstyret med en DIP-switch, hvor du nemt kan indstille den rigtige strøm til dit armatur.

    Farve
  • Hvid
Se hos billigste forhandler


Ofte stillede Konverter-spørgsmål

Hvordan kan jeg vælge mellem forskellige typer konvertere, såsom analoge eller digitale?

Når du skal vælge mellem forskellige typer konvertere, såsom analoge eller digitale, er det vigtigt at overveje, hvad dit formål med konverteren er.

Hvis du arbejder med analoge signaler, såsom lyd eller video, kan det være nødvendigt at bruge en analog konverter til at konvertere signalet til en digital form, som kan behandles videre på en computer eller andet digitalt udstyr. Analog konvertere kan være mere velegnede til at bevare den naturlige lyd eller billedkvalitet, mens digitale konvertere kan være mere præcise og pålidelige.

Hvis du arbejder med digitale signaler, kan det være mere hensigtsmæssigt at bruge en digital konverter til at konvertere signalet til en anden digital form, som f.eks. at ændre en lydfil fra MP3 til WAV. Digitale konvertere kan være mere effektive og hurtige, og kan også have flere funktioner, såsom at kunne konvertere flere filformater.

Det er også vigtigt at overveje, hvilken kvalitet du har brug for i konverteringsprocessen. Hvis du har brug for høj kvalitet, kan det være nødvendigt at investere i en dyrere konverter, mens en billigere konverter måske er tilstrækkelig til mere almindelige anvendelser.

Endelig er det vigtigt at undersøge de forskellige mærker og modeller af konvertere på markedet, og læse anmeldelser og feedback fra andre brugere, før du træffer en beslutning om, hvilken type konverter der passer bedst til dine behov.

Hvordan kan jeg reparere min konverter, hvis den går i stykker?

Hvis din konverter går i stykker, er det vigtigt at du ikke forsøger at reparere den selv, medmindre du er en erfaren tekniker med specialiseret viden om konvertere. Konvertere består af komplekse elektroniske komponenter og enhver fejl i reparationen kan resultere i yderligere skade på konverteren eller i værste fald, personskade.

I stedet bør du kontakte en autoriseret reparatør eller producenten af din konverter. De vil have den nødvendige ekspertise og udstyr til at reparere din konverter sikkert og effektivt. Derudover vil de kunne give dig en vurdering af, om det er mere omkostningseffektivt at reparere konverteren eller købe en ny.

Husk på at nogle konvertere kan være dækket af en garanti, så det er altid en god idé at tjekke dette med producenten, før du går videre med at få repareret din konverter. Hvis din konverter ikke er dækket af en garanti, skal du være forberedt på at betale for reparationen selv.

I sidste ende er det vigtigt at tage skridt for at undgå at din konverter går i stykker i første omgang. Dette kan omfatte at undgå at overbelaste konverteren, at bruge den korrekt og følge producentens anbefalinger til vedligeholdelse og rengøring. På denne måde kan du forhåbentlig undgå at skulle reparere din konverter i fremtiden.

Hvordan kan jeg undgå overophedning af min konverter?

For at undgå overophedning af din konverter er det vigtigt at være opmærksom på nogle vigtige faktorer. Først og fremmest er det vigtigt at sikre, at konverteren er monteret korrekt og i henhold til producentens anvisninger. Dette vil sikre, at den har tilstrækkelig ventilation og plads til at køle sig selv ned.

Det er også vigtigt at overvåge temperaturen omkring konverteren og sikre, at den ikke er placeret i områder med høje temperaturer eller direkte sollys. Det er også en god idé at installere en temperatursensor, som kan overvåge temperaturen og advare dig, hvis temperaturen stiger over et bestemt niveau.

En anden vigtig faktor er at sikre, at konverteren ikke overbelastes. Overbelastning kan føre til overophedning og skade på konverteren. Det er vigtigt at vælge en konverter, der er tilstrækkelig stærk til at håndtere belastningen fra de enheder, den skal drive.

Endelig er det vigtigt at sørge for regelmæssig vedligeholdelse af konverteren. Dette kan omfatte rengøring af støv og snavs fra ventilationsåbninger og kontakter, og regelmæssig inspektion for tegn på skade eller slid.

Ved at følge disse trin kan du minimere risikoen for overophedning af din konverter og sikre, at den fungerer optimalt i længere tid.

Hvordan kan jeg optimere min konverter for at forbedre dens ydeevne?

For at optimere din konvertering og forbedre dens ydeevne, er der flere ting, du kan gøre. Først og fremmest skal du sørge for at have en klar og overbevisende call-to-action (CTA) på din side. Dette bør være et klart og tydeligt budskab, der opfordrer dine besøgende til at tage en bestemt handling, f.eks. at købe dit produkt eller tilmelde sig din e-mail-liste.

En anden vigtig faktor er at sørge for, at din side er optimeret til hastighed og brugervenlighed. Dette inkluderer at have en hurtig indlæsningstid, en enkel og overskuelig layout og navigation, og at minimere antallet af distraktioner på din side.

Du bør også overveje at tilbyde incitamenter eller fordele til dine besøgende for at opmuntre dem til at tage handling. Dette kan være en rabatkode, en gratis prøveperiode eller en gratis e-bog.

Endelig er det vigtigt at teste og evaluere din konvertering regelmæssigt for at se, hvad der fungerer og hvad der ikke gør det. Dette kan omfatte at bruge A/B-testning for at sammenligne forskellige versioner af din side og se, hvilken der giver de bedste resultater.

Ved at implementere disse strategier kan du optimere din konvertering og forbedre dens ydeevne, hvilket kan føre til øget salg og succes for din virksomhed.

Hvordan kan jeg beskytte min konverter mod overspænding og overstrøm?

For at beskytte din konverter mod overspænding og overstrøm er der nogle ting, du kan gøre.

En overspændingsbeskyttelse er en enhed, der er designet til at beskytte elektronisk udstyr mod spændingstoppe og -transienter. En overspændingsbeskyttelse fungerer ved at afbøde spændingen, inden den når dit udstyr. Det kan være en god idé at investere i en overspændingsbeskyttelse, hvis du vil beskytte din konverter mod overspændinger.

En anden måde at beskytte din konverter mod overspænding og overstrøm er at bruge en sikring. En sikring beskytter mod strømstød ved at afbryde strømmen, hvis den overstiger en bestemt grænse. Du kan installere en sikring mellem din konverter og strømforsyningen for at beskytte mod overstrømme.

Endelig kan du også beskytte din konverter ved at investere i en UPS (Uninterruptible Power Supply). En UPS er en enhed, der giver backup-strøm, hvis hovedstrømmen svigter eller falder ud. Dette kan beskytte din konverter mod skader, hvis der opstår en strømafbrydelse eller spændingstop.

Husk at vælge den bedste metode til at beskytte din konverter afhænger af dine specifikke behov og situation.

Hvordan kan jeg sikre mig, at min konverter er kompatibel med mit eksisterende udstyr?

For at sikre, at din konverter er kompatibel med dit eksisterende udstyr, skal du først og fremmest undersøge, hvilken type udstyr du har, og hvilken type konverter du har brug for. Der findes forskellige typer af konvertere, der passer til forskellige typer af udstyr, og det er vigtigt at vælge den rigtige type for at undgå problemer med kompatibilitet.

En anden vigtig faktor at overveje er, om din konverter understøtter de nødvendige protokoller og standarder. Hvis dit eksisterende udstyr bruger en bestemt protokol, skal din konverter også kunne understøtte denne protokol for at sikre, at der ikke opstår kompatibilitetsproblemer.

Det er også en god idé at undersøge, om producenten af din konverter har testet den med dit eksisterende udstyr eller andre lignende enheder. Hvis producenten har udført disse tests, kan du være mere sikker på, at konverteren er kompatibel med dit udstyr.

Endelig kan du altid kontakte producenten eller en ekspert på området for at få råd og vejledning om, hvordan du kan sikre dig, at din konverter er kompatibel med dit eksisterende udstyr. De vil kunne give dig mere specifikke råd og anbefalinger baseret på din specifikke situation og de enheder, du arbejder med.

Hvordan kan jeg bruge min konverter til at forbinde forskellige typer udstyr, der normalt ikke ville være kompatible?

Hvis du har forskelligt udstyr, der normalt ikke ville være kompatible, kan du bruge en konverter til at forbinde dem. For eksempel, hvis du har en computer med en HDMI-port og en ældre skærm med en VGA-port, kan du bruge en HDMI-til-VGA konverter til at forbinde dem sammen.

En konverter fungerer ved at tage et signal fra en enhed og omdanne det til et format, der kan læses af en anden enhed. Der er mange forskellige typer af konvertere, der kan konvertere forskellige typer af signaler, så det er vigtigt at vælge den rigtige konverter til dit specifikke udstyr.

Det er også vigtigt at bemærke, at selvom en konverter kan tillade dig at forbinde forskellige typer af udstyr sammen, kan det påvirke kvaliteten af signalet og billedet eller lydkvaliteten kan blive forringet. Det er en god ide at læse anmeldelser og undersøge de forskellige muligheder, før du køber en konverter.

I sidste ende kan en konverter være en nyttig løsning, når du har brug for at forbinde forskellige typer af udstyr sammen, men det er vigtigt at vælge den rigtige konverter og være opmærksom på eventuelle kvalitetsproblemer, der kan opstå.

Hvordan kan jeg forlænge levetiden på min konverter?

For at forlænge levetiden på din konverter er der flere ting, du kan gøre. Først og fremmest er det vigtigt at vælge en konverter af høj kvalitet, da dette vil reducere risikoen for fejl og nedbrud. Derudover bør du sørge for at vedligeholde din konverter regelmæssigt ved at rengøre den og kontrollere dens tilstand.

Det er også vigtigt at undgå overbelastning af din konverter ved at sikre, at den ikke overstiger dens maksimale belastningskapacitet. Hvis du tilslutter for mange enheder til din konverter, kan det føre til overophedning og skade på konverteren.

Endelig er det en god idé at investere i en overspændingsbeskyttelse til din konverter. Dette vil beskytte den mod skader forårsaget af pludselige strømstød eller lynnedslag, som kan have en ødelæggende virkning på elektroniske enheder.

Ved at følge disse råd kan du forlænge levetiden på din konverter og sikre, at den fungerer optimalt i mange år fremover.

Filtre Indholdfortegnelse Menu
Top